Zimní údržba

Mezi zastupitely diskutovaným tématem je zimní údržba.

Pravděpodobně panuje shoda, že zimní údržba silnic a chodníků v Ďáblicích měla vždy své nedostatky. Namátkou z Ďáblického zpravodaje tehdejší starosta M. Růžička: 02/20219: „Mířím k úklidu našich chodníků a záměrně píši „našich“, protože bez ohledu na to, kdo je vlastní a kdo je podle vyhlášek spravuje, jsou skutečně naše a jsme to my, kdo po nich chodíme do práce, za přáteli, do školy, … atd.“ 02/2021: „Práci firmy v rámci možností kontrolujeme, chyby penalizujeme, neuskutečněnou práci neproplácíme, ale problémům tím lze předejít jen z menší části. Děkujeme za pochopení.“ Tehdejší místostrosta J. Hrdlička: 02/2019: „V pondělí, první pracovní den ráno, jsem uslyšel průjezd vozu s radlicí, ale výsledek téměř není znát. … Cestou na úřad chodníky vypadaly bohužel netknutě, a to už podle smlouvy měly být uklizeny alespoň ty „hlavní“ pěší trasy. … Večer už začala být situace vážnější – vše, co bylo ujeté nebo ušlapané, zmrzlo! Posypy minimální, některé chodníky jsou stále netknuté. A v úterý ráno již vozidlo údržby s radlicí pouze „hladilo“ ujetý led a koleje. A chodníky šlo leda posypat, ale ani to se nestalo! “ Nové vedení MČ převzalo zavedený model plateb za jednotlivé výjezdy a nedostaky přetrvávaly.

Ďáblický zpravodaj 02/2019

Vzhledem k podezření na „rozpouštění“ části prostředků za zimní údržbu do faktur za letní údržbu jsme začali soutěžit zimní a letní údržbu zvlášť. Následně se jsme museli výběrová řízení s platbou za výjezd opakovat, protože o ně mezi dodavateli nebyl zájem. Pravděpodobně zohledňovali riziko držení (drahé) personální pohotovosti 24/7 s nejistotou návratnosti prostředků. Dalšími nevýhodami plateb za výjezd byly dlouhé diskuze nad kvalitou údržby až do doby roztátí sněhu a i přes rozsáhlou fotodokumentaci obtížné dokazování nedostatků. Setkali jsme se i s vyhrožováním dodavatele, že pokud budeme požadovat sankce, údržbu okamžitě zastaví! Vzhledem k tomu, že u plateb za výjezd hrozilo riziko dosažení finančního stropu (2 mil. Kč) ještě před ukončením sezóny, byla ze strany úřadu snaha s výjezdy šetřit. Preventivní výjezdy tak téměř vůbec neprobíhaly. Taky se stávalo, že se s výjezdem čekalo, až přestane sníh padat. Přitom smlouva byla koncipována primárně na výjezdy současně s výjezdy „pražské“ údržby. Těch je nicméně v sezóně tolik, že by se v při platbě za výjezd nejspíš dosáhlo částek obdobných paušální platbě. V sezóně 23/24 jsme již nakombinovali paušál šesti výjezdů s proplácením výjezdů navíc. Tento model byl pro dodavatele zajímavější tak, že se nám do výběrových řízení začali hlásit.Po vyhodnocení jsme museli konstatovat, že kvalita prací se nezvedla.

V loňském roce jsme na základě výběrového řízení (s povinností vzít nejnižší nabídku) platili velmi podhodnocených 29 000 Kč za jeden výjezd, což se následně projevilo na kvalitě. Mimo jiné loňský dodavatel vyjížděl jednou za dva až tři dny ve srovnání s letošním dodavatelem, který při námraze a sněžení vyjíždí denně. Loňský druhý účastník výběrového řízení v pořadí nabídl 74 000 Kč za výjezd a např. Řeporyje platí 55 000 Kč za výjezd.

Před zimní sezonou jsme si udělali rešerši mezi ostatními městkými částmi (v Praze a Brně) ve snaze najít lepší řešení. Ti, kteří platí jednotlivé výjezdy, vynakládají daleko větší částky než naše MČ. V přepočtu na obyvatele každý z nás zaplatil v sezóně 23/24 za úklid sněhu ze silnic a chodníků 288 Kč. I když někteří dodavatelé tvrdí, že za tyto peníze lze provést kvalitní úklid, jsem přesvědčen, že to není možné. Další z možností je zajišťovat úklid sněhu vlastními prostředky. K tomu naše MČ postupně směřuje a už nyní můžete vidět v Ďáblicích dva lodní kontejnery, které se postupně plní technikou na zimní údržbu. Cestou, kterou jsme se po vzooru některých městských částí letos vydali je paušální platba za celou sezónu. Údržba tak vyjíždí automaticky s výjezdem pražské údržby, napojené na centrální dispečnink s placenou službou přesné předpovědi počasí. Nespornou výhodou je, že údržba vyjíždí s prvním sněhem a jezdí, dokud sníh padat nepřestane. Taková údržba nás stojí v přepočtu 626 Kč na každého obyvatele Ďáblic za celou sezónu. S přihlédnutím ke klimatickým extrémům, zaznamenávaným v poslední době jsme smluní zajištění údržby prodloužili až do dubna, což se promítlo do výsledné ceny.

Po rozporování nového konceptu některými zastupiteli jsme si nbechali vypracovat nezávislý posudek od společnosti Prostor, a.s.: Vzhledem k růstu cen i mezd se od roku 2020 zvýšily ceny např. u:

  • Odvoz odpadu cca o 100%
  • Minimální mzda o cca 50%
  • PHM
  • Údržba vozidel – opravy, servisy, pojištění
  • Cena posypového materiálu

A toto se samozřejmě odráží i na ceně služby, která tak každoročně roste, a to v návaznosti na růst cen viz výše. Aby čistota v obci byla udržitelná je potřeba na všechny tyto aspekty dbát a firmu vybírat nejen podle nejnižší ceny, ale hlavně podle technického vybavení, zkušeností, personálního zajištění či předchozích zkušeností z minulosti. Firma by měla mít dispečera, který je 24hodin, 7dnů v týdnu (tedy i o svátcích a v době pracovního klidu) na telefonu. Vozový park takovýchto firem by měl disponovat minimálně ještě jedním strojem nebo technikou, která nahradí v případě poruchy vozidlo vykonávající ZÚK, aby nedošlo ke kolizi. To samé platí i v případě kalamit, kdy je nutné techniku posílit.

Ostatně na stejný problém narazili i kolegové z MČ Praha 8, které i přes značný úřednický aparát stálo objednávání údržby nemalou pokutu:
„Rozhodnutí ÚOHS nás mrzí, protože se nám přes několik pokusů poměrně dlouho nedařilo komplexní zakázku na údržbu zeleně na území celé městské části Praha 8 úspěšně vysoutěžit a podařilo se to až v loňském roce. Proto jsme museli v předchozích letech zajišťovat údržbu způsobem, který ÚOHS vyhodnotil pro nás negativně,“ komentoval celou věc pro Novinky mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.

Výběrové řízení na dodavatele proběhlo otevřenou soutěží v souladu se zákonem. Každý účastník měl povinnost prokázat v souladu se zákonem svoji profesní způsobilost a technickou kvalifikaci. S vítězným dodavatelem – pracovní četou paní Zůčkové. Dosavadní zkušenost s dodavatelem je velmi dobrá. Pokud nesněží, četa i nad rámec smluvních podmínek v rámci persobální pohotovosti pomáhá našim zaměstnancům se šintováním chodníků a odstraňováním spadaného listí. Čekáme na první sněžení, které připravenost prověří. Již jste si mohli všimnout i několika preventivních posypů. Nove také o průběhu zimní údržby informujeme na webových stránkách MČ.

Zimní údržbu komunikací v Ďáblicích zajišťuje na vybraných silnicích Technická správa komunikací hl. m. Prahy. Údržba na ostatních plochách je realizována MČ Praha Ďáblice prostřednictvím smluvní čety údržby Ivany Zůčkové a doplňkově v exponovaných místech i zaměstnanci a technikou úřadu MČ .

Údržba  je prováděna v souladu s právními předpisy, zejména zákonem č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích ve znění pozdějších předpisů, vyhláškou č. 104/1997 Sb., kterou se povádí zákon o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů a vyhláškou 39/1997 Sb. hl. m. Prahy, ve znění pozdějších předpisů.

Činnost, práce a výkony údržby zajišťované MČ Ďáblice jsou zahájeny podle kategorizace předmětných komunikací.

  • Kategorie II. místních komunikací a chodníků: Od vyhlášení pohotovosti TSK hl. m. Prahy na komunikace I. kategorie do 60 minut, nebo od výzvy zástupce MČ do 60 minut. Úklid je dokončen do 12 hodin od zahájení činností.
  • Kategorie III. místních komunikací, parkoviště: Od vyhlášení pohotovosti TSK hl. m. Prahy na komunikace II. kategorie do 240 minut, nebo od výzvy zástupce MČ do 60 minut. Úklid je dokončen do 48 hodin od zahájení činností.
  • Kategorie I. chodníků: Do 30 minut od výzvy zástupce MČ nebo od vyhlášení výjezdu TSK hl. m. Prahy. a to v časovém rozmezí od 7:00 do 17:00. Úklid je dokončen do 12 hodin od zahájení činností.
  • Kategorie II. chodníků: Ihned po dokončení úklidu chodníků I. kategorie a dle pokynů zástupce MČ. Úklid je dokončen nejpozději do 17:00 následujícího dne.

Martin Tumpach, starosta

Dobré zprávy o vodě v krajině

Poslední moje pozvání k potokům regionu  v roce 2024 bude za prospěšnými činy, kterými lidé vyjadřují úctu ke krajině, k člověku. Pozvu vás  do míst  ne jen na Mratínském potoku. Jezdím i za potoky v blízkém okolí, které se vlévají do Labe. Navštívíme Zlonín, Ctěnice a Miškovice.

Dobrá zpráva z Ďáblic: Davidu Prokešovi (za volební skupinu Volba 2010) se během dvou let,  co je členem Rady zastupitelstva, vytrvalými jednáním podařilo zajistit vyčištění břehů a toku Mratínského potoka mezi ulicemi Ďáblickou a Chřibskou.  Stromy, větve tu padaly do potoka asi řadu desetiletí.  V roce  způsobily při zatím největší povodni 2020 poškození majetku (o velké povodni jsem v seriálu psala – můžete si vyhledat)  Majitel polí  přistoupil na naplnění vyhlášky o  vytvoření travního pásu podél toku potoka. Je tím zajištěn snadný přístup k čištění potoka a jeho břehů. Pruh trávy zemědělci  sečou.  Pole  velkých rozloh  ve svazích okolo naší obce  třetím rokem zemědělci  dělí na části a osévají je  různými plodinami.     

Zlonín – poldr

Zlonín: Nejprve vzpomenu na letošní povodně. Pro ďáblické občany, kteří se každé léto po roce 2020 hrozí přívalových povodní, to byla zkušenost. Deště byť dlouhodobé (letos to byly asi  4 dny) nebyly však silné intenzity a tak u nás neničily majetek. Podívejme se, jak jsou na větší spad dešťů připraveni ve  Zloníně. Leží na potoku Zlonínském, který  pramení výše v Bášti.  V sobotu 2. září druhý den letošních povodní, kdy předpověď déle trvajících dešťů gradovala, jsem se vyjela podívat, co se na potocích vlévajících se do Labe děje.  V loňském roce, kdy jsem obec poprvé navštívila jsem na návsi objevila přírodní nádržku – suchý poldr. Kdy ji zlonínští vybudovali, nevím. V roce  minulém byla suchá, potůček protékal středem  svým korytem.   Fotografiemi zaznamenávám jak nádrž funguje  při velkých deštích. Chráněna je silnice i majetek  občanů. Vážím si moudrých a akceschopných občanů ve Zloníně.    

Další pozvánka je  za Čakovice na silnici ke Ctěnickému zámečku: Nacházíme se na katastru Vinoře. Před zámkem je mokřad s prameništěm  Vinořského potoka. Svah od Kbel k potoku  klesá asi o 10 m. V horní časti svahu se nachází golfové hřiště. Níže jsou pole. Na fotografii vidíme zemědělské stavby Vin agro, které zde hospodaří.  Zemědělský podnik spolu s Vinoří se příkladně  stará  o krajinu.

Vinoř

Fotografiemi zachycuji úpravy, které pod svahem pracují s dešťovou vodou.  Úpravy byly provedeny loni a letos v celé šíři ochrany –  regulace odtoku  vody z polí, odtok vody ze silnic, výsadba stromů podél silnice, cyklostezka ze Kbel k zámku. Tomuto místu věnuji další   díly mého  mapování  života obcí na potocích při změně klimatu.

Miškovice: Vedle mostku přes Mratínský potok čakovická radnice vykonala další kus skvělé práce.  Lokalita okolo mostku (asfaltová polní cesta do Mirovic) se stává víc a víc  místem pro odpočinek. Viděla jsem tu  mnoho lidí. Starší stromy podél potoka  byly  zkráceny a v těsné jejich  blízkosti tu byly vysazeny stromy další. O tomto místě jsem psala dříve a znovu se svou reportáží  do tohoto místa vrátím.

10. prosince 2024, Milada Stroblová