Dobré zprávy o vodě v krajině

Poslední moje pozvání k potokům regionu  v roce 2024 bude za prospěšnými činy, kterými lidé vyjadřují úctu ke krajině, k člověku. Pozvu vás  do míst  ne jen na Mratínském potoku. Jezdím i za potoky v blízkém okolí, které se vlévají do Labe. Navštívíme Zlonín, Ctěnice a Miškovice.

Dobrá zpráva z Ďáblic: Davidu Prokešovi (za volební skupinu Volba 2010) se během dvou let,  co je členem Rady zastupitelstva, vytrvalými jednáním podařilo zajistit vyčištění břehů a toku Mratínského potoka mezi ulicemi Ďáblickou a Chřibskou.  Stromy, větve tu padaly do potoka asi řadu desetiletí.  V roce  způsobily při zatím největší povodni 2020 poškození majetku (o velké povodni jsem v seriálu psala – můžete si vyhledat)  Majitel polí  přistoupil na naplnění vyhlášky o  vytvoření travního pásu podél toku potoka. Je tím zajištěn snadný přístup k čištění potoka a jeho břehů. Pruh trávy zemědělci  sečou.  Pole  velkých rozloh  ve svazích okolo naší obce  třetím rokem zemědělci  dělí na části a osévají je  různými plodinami.     

Zlonín – poldr

Zlonín: Nejprve vzpomenu na letošní povodně. Pro ďáblické občany, kteří se každé léto po roce 2020 hrozí přívalových povodní, to byla zkušenost. Deště byť dlouhodobé (letos to byly asi  4 dny) nebyly však silné intenzity a tak u nás neničily majetek. Podívejme se, jak jsou na větší spad dešťů připraveni ve  Zloníně. Leží na potoku Zlonínském, který  pramení výše v Bášti.  V sobotu 2. září druhý den letošních povodní, kdy předpověď déle trvajících dešťů gradovala, jsem se vyjela podívat, co se na potocích vlévajících se do Labe děje.  V loňském roce, kdy jsem obec poprvé navštívila jsem na návsi objevila přírodní nádržku – suchý poldr. Kdy ji zlonínští vybudovali, nevím. V roce  minulém byla suchá, potůček protékal středem  svým korytem.   Fotografiemi zaznamenávám jak nádrž funguje  při velkých deštích. Chráněna je silnice i majetek  občanů. Vážím si moudrých a akceschopných občanů ve Zloníně.    

Další pozvánka je  za Čakovice na silnici ke Ctěnickému zámečku: Nacházíme se na katastru Vinoře. Před zámkem je mokřad s prameništěm  Vinořského potoka. Svah od Kbel k potoku  klesá asi o 10 m. V horní časti svahu se nachází golfové hřiště. Níže jsou pole. Na fotografii vidíme zemědělské stavby Vin agro, které zde hospodaří.  Zemědělský podnik spolu s Vinoří se příkladně  stará  o krajinu.

Vinoř

Fotografiemi zachycuji úpravy, které pod svahem pracují s dešťovou vodou.  Úpravy byly provedeny loni a letos v celé šíři ochrany –  regulace odtoku  vody z polí, odtok vody ze silnic, výsadba stromů podél silnice, cyklostezka ze Kbel k zámku. Tomuto místu věnuji další   díly mého  mapování  života obcí na potocích při změně klimatu.

Miškovice: Vedle mostku přes Mratínský potok čakovická radnice vykonala další kus skvělé práce.  Lokalita okolo mostku (asfaltová polní cesta do Mirovic) se stává víc a víc  místem pro odpočinek. Viděla jsem tu  mnoho lidí. Starší stromy podél potoka  byly  zkráceny a v těsné jejich  blízkosti tu byly vysazeny stromy další. O tomto místě jsem psala dříve a znovu se svou reportáží  do tohoto místa vrátím.

10. prosince 2024, Milada Stroblová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *