Městská hromadná doprava v Ďáblicích

Ďáblice jsou obsluhovány linkami č. 103, 202, 348, 368, 369 a 914.

Vyhledávání spojení MHD

Aktuální změny v pražské dopravě

Vyjádření ROPIDu k četnosti spojů v Ďáblicích ze dne 4. 3. 2025:

Mimo špičkové časy se nedomníváme, že by zde bylo problémem naplňování nabízené kapacity spojů, nemáme takové poznatky z praxe ani od cestujících. Jakkoli samozřejmě rozumíme tomu, že by každý cestující uvítal na jím poptávané trase co možná nejkratší interval, organizátor dopravy musí hledět též na ekonomickou efektivitu provozu. Té by úplně neodpovídalo nasazení menších vozidel s častějšími intervaly, jednak dopravci taková volná vozidla k dispozici nemají, i kdyby je ale měli, nebylo by provozně realizovatelné nasazovat je pouze v méně exponovaných časech, sloužila by i ve špičkách, kdy by je cestující nejspíše ocenili méně.

V mimošpičkových obdobích tedy považujeme současný stav za odpovídající poptávce, ve většině spojů zde lze bez problému nalézt volnou sedačku. V pracovní dny mezi špičkami má linka 103 interval 15 minut, příměstské linky 348 a 369 mají koordinované jízdní řády, jejich půlhodinové intervaly se tedy též půlí na 15 minut, k tomu je ještě jeden spoj linky 368. V jedné mimošpičkové hodině to tedy znamená devět spojů, o víkendech nebo v pozdně večerních hodinách pak okolo šesti, záleží ale samozřejmě na konkrétní lokalitě, toto jsou veškeré spoje, spojující Staré Ďáblice se stanicí metra a ne všechny musí být vyhovující pro každého, obecně ale tuto nabídku spojení považujeme za dostačující.

ÚMČ Ďáblice zaznamenal několik podnětů na odmítání „papírových“ jízdenek řidiči příměstských autobusů ve směru do Ďáblic, případně nezastavení autobusu v zastávkách ve směru na Ládví. Do Ďáblic jezdí dva
příměstské autobusy – linky číslo 348 a 369. V obou linkách při cestě do Ďáblic platí „papírová“ jízdenka pražské MHD. Pokud vás řidič s platnou jízdenkou do autobusu nevpustí, jedná se dle vyjádření obou dopravců o individuální pochybení řidiče a takové jednání lze s uvedením přesného
data, času a čísla liny reklamovat u dopravce. Linka 348, je provozovaná spol. ARRIVA CITY s.r.o., tel.: 311 879 052 a linka 369 (stejně tak linka č. 103), je provozovaná spol. ČSAD Střední Čechy, a.s., tel.: 315 671 659. V případě nedostatečné kapacity autobusů obsluhujících Ďáblice (jak pro cestující, tak i pro kočárky) se můžete obrátit na náš ÚMČ, kontakt podatelna@dablice.cz, kdy vaše podněty využijeme jako podklad pro jednání o navýšení četnosti spojů.

Mlýnský rybník ve Sluhách

38. díl seriálu o Mratínském potoce

V minulých částech seriálu o  Mratínském potoku jsem zviditelnila děje, které se v přírodě dějí opakovaně. Možná, že by se člověk mohl zastavit a zamyslet se nad koloběhem ročních období.  Nabízí se totiž zkoumání  vlivu energetických proměn roku na energii člověka. Dříve převážná část obyvatelstva pracovala v zemědělství, v zimě si lidé odpočali. Fyzická práce byla po tisíciletí přirozenou součástí života člověka. S vývojem lidské společnosti přemýšliví muži začali zákony fyziky a chemie využívat k tvorbě strojů tak, aby se člověk zbavil dřiny. Několik  desetiletí člověk pracuje více mozkem a jeho fyzická práce je minimální. Vývojem se ukazuje, že mechanizované a chemizované zemědělství, přívalové deště, sucha přináší krizi kvality půdy, vymírání  hmyzu, atd. atd..

Může být člověk v takovém prostředí zdráv? Hledají se důvody vzniku úzkostí, depresí , fyzické slabosti dětí a mládeže. 27. února, kdy dokončuji  tyto řádky, v televizi sděleno: suchá zima, únor byl suchý, březen bude asi také. Televize ukazovala poloprázdné rybníky. Po podzimním výlovu se nenaplnily. Chci děje na břehu Mratínského potoka ať negativní tak i pozitivní dál zaznamenávat. Dříve tak  činili hospodáři a kronikáři – jiná cesta nebyla. Porozumět krajině, poznat periodicitu jevů bylo pro obživu zásadní.

Touto cestou přemýšlení jsem si uvědomila, že než seriál budu psát  kroniku  Mratínského potoka. Poté, co jsem popsala vliv pětidenního deště v září 2024 v povodí části potoka, přicházím k potoku v době klidu. Moje putování po potoku skončilo ve Veleni. Pokračuji  s vodou dál.  Další obcí na potoku jsou Sluhy. Podél potoka vede z Veleně cesta.  Začíná u rybníka Podháj.  Ze silnice Veleň Sluhy jsou vidět stromy, které potok lemují. Potok se klikatí pod pískovcovými  svahy.  V obci jsou místa, kde je možné zaparkovat auto a podél potoka se projít. Projíždí tu autobus od Globusu. Mapu jako vždy před novým objevováním mám  nastudovanou. Cílem ve Sluhách je poznat  Mlýnský rybník.

Moje výprava začíná u hlavní silnice, kde se poblíž základní školy nachází přes potok most. Koryto potoka je zde vyloženo kameny.  Když jsem Sluhy navštívila poprvé, snažila jsem se mezi domy najít všechny jeho přístupné  části. Někdy vede nad potokem ulička, jinde potok protéká zahradou. Někdo vchází do svého domu přes soukromý most. Časem jsem pochopila, že je krásné pozorovat potok opakovaně v různých ročních dobách. Navíc při prvním poznávání toku potoka nikdy neobjevím  vše pro mě důležité, zajímavé.

Na podzim 2024 jsem pro prohlídku Mlýnského  rybníka zvolila v polojasném dni a v podvečer.  Ve Sluhách jsem zachytila i pozoruhodnost, která z přírody vychází.  U hlavní silnice žije rodina, osoba?, která potřebuje tvořit. Tvoří z toho, co zahrada dává, tvoří s dýněmi. Na druhé straně naproti plotu s dýněmi je malý parčík. Pod zábradlím Mratínský potok protéká. Místo má dvě lavičky a kontejner na květiny.  V každé roční době jsou nejen tento, ale i další kontejnery v obci vyzdobeny.  Stejně  zdobí květinové  kontejnery Čakovice,  Miškovice, Veleně a Mirovice.

Stojím na břehu Mlýnského rybníka, pískovcové skály za zády. Vedle starého domu byl postaven zcela nový moderní. Nesoudím, jen vnímám.  Na břehu rybníka dožívají vrby. Majitel rybníka zde před rokem vysadil nové stromořadí. Na jaře určím, o jaké stromy jde. Fotím pískovce. Ty  museli hospodáři v minulosti prorazit, aby se z obce dostali na svá políčka.  Slunce je nízko nad obzorem. Fotím si paprsek prosvítající poslední žijící obrovskou smuteční vrbou. Ve velké úctě k životu pozoruji západ slunce.                         

Milada Stroblová