Život u čakovických rybníků v roce 2024

Seriál Mratínský potok  č. 35

K rybníkům v Čakovicích, které napájí  Mratínský potok, zajíždím každý týden.  Mám ta místa ráda. Stále pozoruji  a fotografuji přírodní děje jak  na rybnících tak v jejich blízkém okolí. Poprvé v mých zápiscích o Mratínském potoku mohu nabídnout  nahlédnutí do života těchto míst od února do října.

K fotografiím : V únoru se na Cukrovarském rybníku rybařilo.  S jarem v parku rozkvétaly  především žlutě  kvetoucí  jedovaté rostliny nejprve talovín zimní, později orsej, sasanka pryskyřníkovitá a bíle kvetoucí sasanka  hajní.  Na břehy Zámeckého  rybníka byly při rekultivaci  vysazeny rostliny přirozeně u vody  rostoucí.  Zde  jsem vyfotila  blatouch bahenní. Blatouchy  mají  krásné docela velké  květy, v dětství  jsem je vídala na okraji potoků.  Při mých putováních po  březích Mratínského potoka jsem  neviděla žádný.  Na jaře se na většině plochy rybníka objevily  velké „koberce“  neznámých rostlin.  Prvně jsem se domnívala, že jde o zbytky loňského listí. Z ploch posléze „povstaly“ svislé lodyhy. Ukázalo se, že jde o plovoucí  vodní rostliny.  Bylo to období  kvákání žab.  Po rekultivaci rybníka jsem je slyšela poprvé.  Až pět hlasů současně se neslo do okolí.  V kolonii mě neznámých  plovoucích  rostlin spokojeně žily a rostlinami se živily  kachny.

V přírodě je vše v neustálém vývoji.  Přišel čas a hladina rybníka byla zase  čistá. Jen vítr vlnil hladinu.  Ukázalo se, že do Zámeckého rybníka byly vysazeny ryby.  Zeť rybář podle  výskoku ryby  nad hladinu usoudil, že jsou v rybníce i dravé ryby.  Těsně pod hladinou plavoucí jsem sama poznala kapry  a bohatá hejna malých rybek. Během sezóny se na stromě již objevila cedule oznamující rybářský revír.

Poprvé jsem  na rybnících viděla  kachnu, která vyseděla 12 mláďat.  Zažila jsem, když  samička rodinku vedla z ostrova na hladinu. Jedno káče za druhým klouzalo do vody  po hladkém kameni. Rybníkem vypluli v řadě za sebou. Při rekultivaci  rybníka úřad Čakovic nechal  dětem pro zábavu  vytvořit plovoucí ponton, který byl řetězy uchycen k břehu pod jedním ze schodišť. Byl uchycen na volno, aby mohl posloužit dětem k malým posunům po vodě.  Viděla jsem, jak  tatínek  se synkem pouštěli rádiem ovládanou loďku a ztratili s ní spojení. Loďka uvíznula uprostřed rybníka. Při další návštěvě už jsem zaznamenala, že ponton volně plaval po hladině.   Bylo snadné se dovtípit, že ponton byl po odříznutí použit k vytažení loďky. Následně úřad připevnil ponton k břehu na krátko. Už se nemohl pohnout.  I tak bylo možné jej odříznout. Pak se již znovu  volně pohyboval po hladině. Vedení  Čakovic řeklo: „ A dost“.  Osud dřevěného pontonu byl v létě zpečetěn. Ponton na rybníku již není.

Slípky zelenonohé se rozhodly hnízdit na Cukrovarském rybníku zcelena nerušeny . Hnízdo na kameni Zámeckého rybníka bylo v roce 2022 příliš lidem blízko a  rodina tu neměla klid. Výskyt slípky i žab je popsán na tabuli umístěné u vchodu do parku.   Jsem ráda, že jsem z dokumentovala její  hnízdění . Sameček byl invalida, neměl jednu nožku.  To mu nebránilo v péči o budoucí rodinu. Na  břehu Zámeckého rybníka se rozrostla lnice květel. Je to velmi pěkná léčivá květinka, kterou jsem též znala už od svého mládí.  Rostla hlavně na náspu vlakové trati.  Zde u rybníka mě její výskyt překvapil. Odborná literatura říká, že mimo  suchá místa se jí daří i na místech s kamenitým  podložím. Toto svah nad rybníkem plně splňuje. Je vydlážděn  velkými kameny.   /v některém dřívějším dílu jsou fotografie/

Nečekaným zážitkem v říjnu byl  pro mě rozkvetlý  kaštan v parku.  Poprvé, co k rybníkům zajíždím,  jsem viděla volavku. Seděla na ostrově u hladiny. Fotografii mám, ale neostrou.  Slípky zelenonohé jsem opakovaně  viděla na Cukrovarském rybníku  sedíc na větvích keřů u hladiny.  Na  snímku keře v barvách podzimu   slípka   na větvi  sedí. Vím, kde na fotce je … Tady…

Paní  ze sousedství mi říkala, že moje povídání o Mratínském  potoku čte. K čakovickým rybníkům se s dcerkou vypravila.  Pobyly tam a sousedka si uvědomila, že se tam dá prožít  něco zase jiného než  co dává lesnatý  vrch Ládví.  To mě  potěšilo. 

31.10. 2024                                                                                                Milada  Stroblová

Zápisky M. Tumpacha z pracovního jednání zastupitelů, členů komise výstavby a investora Bydlení v cihelných blocích (při ulicích Březnová/K Lomu)

Odkaz na podrobnosti k velkým stavebním záměrům v Ďáblicích

Jednání svolané paní místostarostkou M. Postupovou proběhlo ve středu 30.10.2024 od 17 hod v budově radnice.

Zúčastnění:

Ďábličtí zastupitelé: M. Tumpach, M. Postupová, J. Lehovec, P. Chmátal, M. Růžička, M. Pěkný, D. Prokeš, J. Kříž, J. Ouředníčková, J. Hrdlička, D. Prix

Komise výstavby a dopravy MČ: M. Henrych, L. Chromíková, R. Rexa

IPR Praha: Ing. Luboš Křižan

Investor Gartal Mikora: Jaroslav Mikolášek s kolegou

Dále se na pozvání zastupitele M. Růžičky účastnil zastánce projektu představený jako „nezávislý odborník“ z ÚMČ Praha 5 Ing. Lukáš Vacek.

Po zahájení prezentoval investor aktuální podobu projektu. Změny oproti verzi předložené na jednání zastupitelstva byly:

  • Posunutí obslužné komunikace směrem k dálnici a s tím spojené opuštění pozemku MČ podél stávající zástavby.
  • Vyjmutí pozemku třetí strany (ppč. 1729/639) ze studie.
  • Snížení počtu parkovacích míst na 133 (počet dle PSP)
  • Snížena plánovaná zastavitelnost z 8 706 m2 na 8 373 m2 HPP, (tedy koeficient zastavěnosti upravený z KPP 0,8 na KPP 0,72)
  • Aktuálně je předpokládáno 100 – 110 nových bytů

Ing. Ing. Luboš Křižan (IPR)

  • Nejsme ti, co by posuzovali soulad s územním plánem
  • Záměr hodnotili z celoměstského měřítka.
  • Záměr je zdařilý a lokalitu rozvíjí.

M. Henrych

  • Dotaz na posouzení budoucí dopravy z pohledu kapacity okolní sítě
    • Dle investora neřešeno. Dle M. Růžičky se toto řeší u lokalit jiného charakteru a jde o zanedbatelná čísla. V Praze podle něj nikdy doprava vyřešena nebude.
  • Projekt je třeba technicky dotáhnout.

M. Růžička

  • K vlastníkům stávající zástavby: „Kdyby ten vývoj byl jiný, tak jste na těch pozemcích mohli stavět něco jiného“.
  • Když chce někdo vyrobit tank, jak mu máte nařídit, že má vyrobit šicí stroj“.
  • Nelíbí se mu, že pozemek ppč. 1729/35 koupil soukromý vlastník.
  • Stavět tak, jak se stavělo dřív se už nebude“.
  • Jsem přesvědčený, že vesnický charakter není rybníček s kačenama“.

J. Ouředníčková

  • Možná to bude tak vzdálené, že ty stávající obyvatelé nebudou vědět, že tam někdo bydlí.“
  • V Ďáblicích máme i horší zástavbu.“
  • (Občanskou) vybavenost by mělo řešit město (hl. m. Praha)
  • MČ si může dovolit i větší zástavbu
  • Místo na kraji obce je pro to vhodné
  • Všichni starousedlíci tu museli zkousnout změny
  • Stavět na výšku je lepší než stavět na šířku

D. Prix

  • Pokud nebudeme respektovat charakter doby, mohli bychom tu všichni bydlet v roubenkách.“
  • Nedochází k úplné upřímnosti argumentů
  • Jsem pro každý smysluplný projekt
  • Máme dostatek orgánů, které posoudí soulad (s územním plánem)

M. Pěkný

  • Vyjádřil pochybnosti, zda je projekt v souladu s územním plánem.
  • Doporučuje respektovat standardní koeficient zastavěnosti 0,5

P. Chmátal

  • Za celý rok nebyl ze strany developera větší ústupek.“

L. Chromíková

  • „Není pravda, že ta zástavba je stejná jako v okolí.“

J. Hrdlička

  • „Budou mě zajímat argumenty odůvodnění navýšení koeficientu zastavěnosti.“
  • Nutnost zachování průchodnosti území.

J. Kříž

  • Já tady nejsem od toho, abych podporoval byznys developera.
  • Není dostatečně kapacitní infrastruktura. S tím bude do budoucna problém.

J. Lehovec

  • Doba jde dopředu
  • Výstavba v Kučerové se mi nelíbila, ale už jsem se s ní sžil
  • Jsem pro projekt

Výsledná podoba projektu bude pravděpodobně projednávána na zasedání Zastupitelstva MČ v druhé polovině prosince 2024.

Optimalizace dopravního režimu v Ďáblicích

Čím dál častěji se na nás obracíte s návrhy optimalizace dopravního režimu v našich ulicích. Výhledově bude na našich ulicích aut spíše přibývat, ze zkušenosti víme, že každá změna se projeví pozitivně či negativně na dalších místech (mnohdy tam, kdo to nikdo neočekává) a že vymahatelnost i těch nejúčinnějších předpisů má své limity.

Do Prahy denně dojíždí na 300 000 lidí, především ze Středočeského kraje. Do roku 2050 má žít v Praze na 2 miliony lidí. Už teď má Praha prakticky jedno registrované auto na obyvatele. Za posledních 30 let se počet registrovaných aut v Praze ztrojnásobil (a že to není virtuální číslo, ukazuje i trojnásobný nárůst naměřených vozokilometrů ve stejném časovém horizontu). Průměrná obsazenost auta je 1,3 pasažéra. Přitom jedno auto vyžaduje 12,5 m² městského prostoru (parkovací standard).

Problematiku probírala naše komise výstavby a dopravy a v rámci odborných konzultací jsem se obrátil i na místěn příslušný odbor dopravy a městskou a dopravní policii. Dle dopravní policie obecně platí, že užívat pozemní komunikace obvyklým způsobem a k účelům, ke kterým jsou určeny, smí každý. Omezit vjezd některým vozidlům užitím dopravního značení by bylo možné v případě, že by to nezbytně vyžadovala bezpečnost a plynulost silničního provozu nebo jiný důležitý veřejný zájem. Dopravní značení „Průjezd zakázán“ znamená, že řidič nesmí bez důvodu vjet do takto označeného úseku, nikoliv, že v něm musí zastavit. Dále upozorňují na problematické šířkové poměry v ulicích. (Při stání vozidla je povinnost ponechat 3 m volného jízdního pruhu pro každý směr jízdy). Odbor dopravy žádá návrh větších změn doložit dopravním průzkumem. Městská policie vyčlenila pro Ďáblice dva strážníky, kteří ale bývají odvoláváni i na jiná místa po celém území Prahy 8. Se strážníky jsme domluveni, že se zaměří na vytipované problematické ulice. Strážnicí řeší nejčastěji jízdu v protisměru, zákaz vjezdu nákladních vozidel nebo špatné parkování. Dodržování předepsané rychlosti nebo přednosti zprava patří v Ďáblicích z velké části do kompetencí Policie ČR. Nejvíce pak bojujeme s vymahatelností zákazu vjedu mimo dopravní obsluhy.

Zlepšení dopravních podmínek můžeme očekávat s dokončením rekonstrukce Ďáblické ulice a za jasně daných okolností a dodržení podmínek MČ i s vybudováním pražského okruhu. Zároveň chci nechat zpracovat odbornou dopravní studii s doporučením nejúčinnějších úprav dopravního režimu a tyto úpravy postupně realizovat. Také bych rád zohlednil zkušenosti vás, uživatelů ďáblických ulic. Proto se mi se svými podněty a připomínkami neváhejte ozvat např. prostřednictvím e-mailu na starosta@dablice.cz.

Martin Tumpach

starosta, chodec, řidič a koloběžkář