Neteče voda

Otočíte vodovodním kohoutkem a … nic. Mnozí z vás jistě zaznamenali prosincovou odstávku vody způsobenou prasklým vodovodním potrubím v ulici Kučerové (o které jsme mimo jiné informovali prostřednictvím ďáblické SMS služby Mobilní rozhlas). Pokud zjistíte, že vám doma neteče voda, ale internet funguje (což je obvyklý případ), není nic jednoduššího, než prověřit aktuální havárie na webu PVK a v prvním sloupci tabulky hledat položku Praha – Ďáblice.  Při bližším prozkoumání položky je možné zjistit přibližnou délku trvání odstávky vody, případně umístění náhradního zdroje.

V horším případě se může stát, že současně nefunguje internet, pravděpodobně tedy i dodávka elektrického proudu. Nebo je odstávka delšího charakteru na širším území. Počet náhradních zdrojů je omezený a nemusí v závažnějších případech stačit pro všechny. Je dobré být připraven i na tuto variantu.

Aniž by si to většina domácností uvědomila, jedním z největších odběrů vody je splachovací toaleta. Kromě moderních využití „šedé vody“, kdy je splachovací nádržka napojena například na vývod z pračky, lze snadno využít vodu dešťovou. Stačí mít sud šikovně postavený pod okap a ve výše popsaném případě použít vhodnou nádobu k přenesení potřebného množství vody. Na jednu domácnost vychází spotřeba vody na splachování kolem 60 litrů za den. V případě, že neteče voda, by na umývání rukou mělo stačit 2 x 8 litrů vody ve dvou nádobách. Jedna pro umytí mýdlem a druhá s kapkou Sava nebo s pár zrníčky hypermanganu pro oplach. Zásoba dešťové vody přijde vhod i v suchém létě na zalití zahrady, kdy je neekonomické i neekologické zalívat vodou z vodovodního řadu.

Ještě důležitější než dostatek vody užitkové je zajistit si vodu k pití a vaření. Nejjednodušší variantou je domluvit se s ochotným sousedem, který vlastní studnu s alternativním pohonem čerpadla (nezávislým na dodávce elektrické energie). Pokud takového souseda nemáte, je pro všechny případy praktické vlastnit „něco“ na úpravu pitné vody. Na katastru Ďáblic máme minimálně dva menší potoky, dvě jezírka, jeden rybníček a na zahradách nespočet jímek a sudů s dešťovou vodou. I tato voda by šla v nouzi upravit na pitnou. Nejlevnější variantou je chemické čištění ve formě kapek (např. Sanosil) nebo tablet a prášků (např. Aquasteril). Tyto přípravky lze zakoupit ve většině lékáren přibližně za sto korun. Dražší variantou jsou kapesní filtry na vodu (např.: Sawyer, Katadyn…) s cenou začínající kolem tisíce korun nebo o málo dražší kapesní UV filtry (např. SteriPen).

Pravděpodobnost, že dojde k delší odstávce vody bez přistavení náhradního zdroje je velmi nízká. Ovšem být připraven znamená nebýt zaskočen. Zvláště když jde o zabezpečení s minimálními náklady a nároky na prostor. Závěrem všem přeji dostatek pitné i užitkové vody po celý rok.

Martin Tumpach

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *