Zapamatujme si dva nové pojmy: Průmyslové zemědělství a Agrolesnictví
Vážení čtenáři,
nbyla jsem na Veřejném zasedání zastupitelstva, kde pan starosta řadu minut hovořil o tom, že cenzury textů do Ďáblického zpravodaje se Rada nedopouští. Moje zkušenost však je opačná. Na jaře tohoto roku jsem pro ďáblický zpravodaj napsala text. Je o péči o zemědělskou půdu. Na ďáblickém katastru mimo komunitu jsou i pole /doporučuji, podívejte se na mapy, jak katastr Ďáblice vypadá/. Když píši o ničení toho nejcennějšího, o zemědělské půdě, čekala bych, že připravovatelé zpravodaje text zařadí, přesto, že pan starosta zemědělský inženýr v něm pozná nějakou tu neodbornou formulaci. Bude ji tolerovat. Já se snažím psát populárně naučně. Edukační význam textu na jeho konci zmiňuji. Starostové z významu slova přijali starosti o území, které spravují. Je samozřejmé, že po Sametové revoluci se půda vrátila majitelům a ti mají právo naklát se svým majetkem libovolně. Určitě jsou v Česku starostové, kteří hovoří s majiteli zemědělské půdy v blízkosti obce a pokouší se slovem nabádat je ke změnám, které je třeba na násilně scelených polích provést. Určitě jsou u nás starostové, kteří se snaží napomoci devastaci krajiny zabránit. 29. října tohoto roku jsem se emailem dotázala pana šéf redaktora, jak se to s neuveřejněným textem má. Do dnešní doby jsem nedostala od nového šéfredaktora odpověď. Přijala jsem proto nabídku Martina Tumpacha k otištění textu na tomto webu.
Děkuji mu. Milada 18.11.2019
Ve svátek Den Země jsem prošla Šenovskou od kruhového objezdu ke stanici U Spojů. Prohlédla jsem si okraje silnice a příkopy, fotila jsem. Chtěla jsem poznat, jak se budovatelé silnice vypořádali s odvodem srážek, které od Ďáblického háje stékají po spádu naší obcí a měly by se ponejvíce vsáknout do polí, ze zpevněných ploch by měly odtéci dešťovou kanalizací. Na silnici je větší množství kanalizačních vstupů, dále je tu velké množství snížených krajnic, které umožňují odvedení vody do bočního příkopu, kde by se měla voda vsáknout. U vjezdu do bývalých „Spojů“ však příkop končí. Kolik vody trávníky v příkopech během silnějšího deště vsáknou? Ne mnoho. Projektanti ani nepředpokládali větší přívalové deště. Při nich kapacita dešťové kanalizace nestačí. Voda tryská kanálovými mřížemi do výšky. Dolní část Šenovské se promění v potok. Půda polí dříve vsakovala více vody, než tomu je dnes. Co vše by se mělo vykonat, aby se tento neblahý stav změnil? Ministerstvo životního prostředí dalo úkol majitelům a obhospodařovatelům půdy začít hospodařit přirozeným způsobem. Pole potřebují obnovovat humus, aby udržely co nejvíce vláhy. Scelení malých polí ve velké lány jak se ukázalo, přináší velké problémy. Je nutné lány znovu předělit pásy stromů.
4. dubna 2019 proběhlo setkání zástupců České republiky a světových zástupců trvale udržitelného obhospodařování zemědělské půdy, kteří našim lidem předávali svoje praktické zkušenosti. Hovořilo se o metodách agrolesnictví.
Na ČT 24 jsme se dozvěděli následující. Patrik Worms zástupce Světového centra agrolesnictví řekl: „Velmi rychle se řítíme do zdi.“ Doporučuje do lánů vysazovat aleje stromů. Je zkušenost s ořešáky a topoly. Varianty je třeba ladit ve vztahu k místu – zkouší se vysazování ovocných alejí, keřů po nichž se pne vinná réva, zavádí se kontrolovaná pastva skotu v sadu. Christian Dupraz – Francouzské národní centrum pro zemědělský výzkum: Je tu již 25 let praxe v tomto oboru a s dobrými výsledky – větší výnosy obilovin, dobrá zkušenost je s alejemi ořešáků, které po 40ti letech dají i dřevo. Tzv. otevřená pole jsou neudržitelná. Jaké jsou další cesty ven z problému: omezení pesticidů, zdražení umělých hnojiv.
Vlastníci polností u nás byli určitě MŽP informováni o nutnosti potřebných změn v hospodaření. Možná se však k ďáblickým majitelům polností ještě nedostala informace, kterou jsem ráda do Ďáblického zpravodaje poskytla. Avšak i občané Ďáblic, studenti potřebují tyto informace přijmout. Je třeba přiznat chyby v péči o krajinu. Je třeba urychleně dělat nápravu. Ďábličáci sledují, co se na polích okolo Ďáblic vysévá. Jak občané, Rada zastupitelstva ocení činy ďáblických sedláků pro záchranu krajiny? Domnívám se, že by zastupitelé měli sledovat všechny pozitivní snahy o péči o krajinu a aktivní občany oceňovat.
Milada Stroblová