Vyjádření k výpovědi Diakonie ČCE z obecních prostor

Usnesení Rady MČ

AKTUALIZACE 21. 2. 2023: Zastupitelstvo MČ na svém 4. zasedání usnesením pověřilo starostu:

 1. na výzvu Diakonie Praha uzavřít s Diakonií Praha dohodu o prodloužení nájmu do 31.5.2023 a případně jednat o možnostech pronájmu alternativních prostor přednostně ve vlastnictví městské části,
 2. předložit ZMČ strategii zajištění poskytování sociálních a pečovatelských služeb pro občany Ďáblic do 15.5.2023.

AKTUALIZACE 25. 1. 2023: Zastupitelé zvolení za Živé Ďáblice s podporou starostů iniciovali svolání mimořádného zasedání zastupitelstva. Považuji za účelové, že má jít o termín jarních prázdnin, kdy jsou dva radní v zahraničí. Takové jednání neshledávám příliš konstruktivní. Osobně se nebráním žádnému tématu a narozdíl od minulých dob jsem na úřadě MČ k dipozici přes den, případně i nad rámec běžné pracovní doby a na e-mailové zprávy odpovídám. Veškerou komunální problematiku tak lze řešit operativně na základě vzájemné domluvy (ostatně i jako „opozice“ jsme z našeho pohledu závažná témata navrhovali probrat nejprve na pracovní úrovni). Moje nabídka takového řešení stále platí.

K aktuálně diskutovanému tématu předně uvádím, že si vážíme každého, kdo je schopen a ochoten nabízet potřebné služby nejen ďáblickým občanům. Osobně jsem byl při jednání Rady MČ proti výpovědi Diakonie, minimálně tímto způsobem. Nicméně Rada svou většinou výpověď schválila a tento většinový názor respektuji. Hlavním důvodem je, že Ďáblice v nadcházejících letech čeká velký nárůst obyvatel a vzhledem k velmi omezeným prostorám v majetku MČ jsme nuceni ve věcech nájmů výrazně více prioritizovat a podpořit služby, které občané Ďáblic nemají možnost čerpat ani v blízkém okolí. O pomoc s hledáním nových prostor pro Diakonii jsme požádal i starosty okolních městských částí. Pro většinu MČ je sehnat nového praktického lékaře a pediatra s volnými kapacitami rovno zázraku. Za těmito lékaři by lidé z Ďáblic museli dojíždět velmi daleko, pokud by vůbec některého z těchto lékařů sehnali. V Ďáblicích se nám za cenu této nepříjemné situace tyto lékaře podařilo zajistit. Své lékaře městské části běžně dotují a nabízejí bonusem byt. Naši lékaři jsou schopni a ochotní působit v Ďáblicích za komerční nájem, který můžeme využít např. na plat sociálního pracovníka. Diakonie poskytovala na území naší MČ rozvoz obědů v řádech jednotek obyvatel a pečovatelskou službu spíše namátkově a výše nájmu byla pro MČ dlohodobě ztrátová. Vedení MČ je ze zákona povinno přistupovat k využívání veřejných prostor s péčí řádného hospodáře. Zároveň i po skončení dotace zaměstnáváme, nyní z vlastních prostředků sociální pracovnici. Pro ďáblické občany jsme zpracovali rešerši sociálních služeb, dostupných i na území Ďáblic, s uvedením kontaktů (viz níže). Možnosti pomoci nově zveřejňujeme i na oficiálním webu MČ. Prostoru v majetku MČ je tak málo, že jeden ze zaměstnanců má „kancelář“ přímo ve společenském sále a na každou akci si ji musí kompletně sbalit. Jako malá MČ nejsme kapacitně připraveni na provoz služeb, obvykle zajišťovaných centrálně hl. městem.

Martin Tumpach

Přehled poskytovatelů sociální pomoci a sociálních služeb dostupných pro občany Ďáblic

Sociální pomoc

Pokud Vás zasáhlo zdražování, nevycházíte s penězi nebo se bojíte energetické krize hl. m. Praha Vám nabízí pomoc s překlenutím náročného období.

 • Sociální dávky a finanční podpora – Státní sociální podpora Ministerstva práce a sociálních věcí (telefon: 221 921 111)
 • Zadlužení, dluhová past & exekuce – Člověk v tísni (telefon: 770 600 800, po-pá 9-17 hod.), Charita ČR (telefon: 222 313 739, 737 280 635, po–pá 10–12 a 13–16 hod.).
 • Energo poradenství, energetická krize & energetická chudoba – PRE, Pražská energetika (Zákaznická linka 800 550 055), Pražská plynárenská (telefon: 267 175 333, po-pá 8.00–18.00 h. v následném menu stiskněte hvězdičku), Teplárenská síť skupiny Veolia (telefon: 266 751 111), na pomoc seniorům se zaměřuje Rada seniorů (telefon: 222 560 136).
 • Podrobnosti jsou uvedeny na webových stránkách pomocprazanum.praha.eu.

Informace k vládnímu programu pomoci Deštník proti drahotě

 • Příspěvek na bydlení (telefon: 950 194 444, po-pá 8–20 hod.).
 • Jednorázový příspěvek na dítě 5 000 Kč (O příspěvek můžete požádat na pobočkách CzechPOINT).
 • Zastropování cen energie – Domácnosti a malé firmy zaplatí za 1 kWh elektřiny maximálně 6 Kč a za 1 kWh plynu maximálně 3 Kč. Ceny jsou včetně DPH a nezahrnují cenu za distribuci. Nadále též zůstává v platnosti odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energie. O zastropování není potřeba žádat. Cenový strop vstupuje automaticky v platnost od 1. ledna 2023, avšak výši záloh dodavatelé upravují již od listopadu.
 • Podrobnosti a on-line žádosti jsou uvedeny na webových stránkách www.destnikprotidrahote.cz

Sociální služby

Thése one s.r.o

 • Pečovatelská služba, zástup rodinných pečujících, domácí práce, domácí práce, rodinné poradenství, fyzioterapie.
 • telefon: 604 628 004

Hewer s.z.

 • Osobní asistence (noví klienti dle individuálního posouzení) + doplňkové služby autodoprava s dopomocí + velký úklid pro potřebné (kapacity volné)
 • telefon: 274 781 341 (Po-Pá 8-12 a 13-15:30)

Život 90

 • tísňová péče Na dosah (kombinace ústředny reproduktorem, náramku s tísňovým tlačítkem a čidlu pohybové aktivity)
 • telefon: 222 333 555

Při zajištění dovozu nákupů lze prostřednictvím webových stránek využít klasických nákupních řetězců, jako např. Košík, Tesco, Rohlík, Přivezeme nákup a podobně.

Pro zajištění a dovoz cenově dostupných obědů lze využít např:

 • Osobní odběr obědů bez dovozu ze ZŠ Praha – Ďáblice (aktuální cena 106Kč/oběd = polévka + hlavní jídlo).
  • telefon: 601 214 829
 • Obědy s dovozem od služby Kuchyně Plotna (aktuální cena pro seniory 100Kč/oběd = polévka, hlavní jídlo + zákusek), pro ostatní klienty 110Kč/oběd. Kde minimální objednávka je nutno odebrat 5 obědů.
  • telefon: 608 515 108

Pro dovoz k lékaři/do nemocničních zařízení (popřípadě i doprovod) lze využít komerčních přeprav působících po celé Praze (včetně Ďáblic) a okolí. Tuto službu provozují např.:

 • Societa o.p.s (telefon: 778 007 858, 608 948 100)
 • Modrý Anděl (telefon: 737 222 333, non stop)
 • Pohoda Transport s.r.o. – dovoz + doprovod (telefon: 774 888 085)

Řadu jednoduchých návodů, jak postupovat při vyřizování záležitostí, které spadají do působnosti hlavního města Prahy a městských částí, naleznete na webových stránkách hl. m. Prahy www.praha.eu v sekci Potřebuji řešit.

Nikoho v Ďáblicích nenecháme bez pomoci. Ďábličtí občané v tíživé životní situaci se mohou obracet na naši sociální pracovnici Mgr. Marianu Kaliankovou, e-mail: socialni@dablice.cz, telefon: 771 139 393, která pomůže s vyřízením potřebných záležitostí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *