Údržba zeleně v Ďáblicích

text je průběžně aktualizován dle skutečnosti

O zeleň v Ďáblicích pečuje dle vlastnického/správního rozdělení městská část, hl. m. Praha, prostřednictvím svých subdodavatelů (TSK, Acton apod.) a soukromí vlastníci pozemků. V případě pozemků ve správě MČ dokážeme i na nenadálé situace reagovat pružně vlastními silami. U ploch ve správě hl. m. Prahy nebo soukromých vlastníků, v případě zanedbané údržby vyzíváme oficiální cestou vlastníky k zajištění údržby.

Původně vysoutěžený dodavatel plošné údržby zeleně opakovaně nesplňoval naše nároky na kvalitu provedení prací, a proto jsme přistoupili k radikálnímu a náročnému kroku výměny dodavatele v průběhu započaté sezóny. Hladký průběh této komplikované změny zajistila 1. místostarostka Mgr. Postupová, za což jí tímto velice děkuji. Nově plošnou údržbu zeleně v Ďáblicích zajišťuje společnost Gardenella s.r.o.

Dle smlouvy jsou trávníky v intenzivní třídě sekány 8 x za sezónu, v extenzivní třídě 6 x za sezónu. Luční trávníky a trávníky ve svahu jsou sekány 6 x za sezónu. Dětská hřiště jsou plošně sečena 6 x za sezónu, případně lokálně mimo harmonogram dle potřeby. Plošný podzimní sběr listí probíhá 4 x za sezónu, případně lokálně mimo harmonogram dle potřeby. Řez keřů bud probíhá 2 x za sezónu s výjimkou dětských hřišť s jedním řezem navíc.  Vlastními silami provádíme mimořádné řezy keřů v křižovatkách. Z plošné údržby jsme vyřadili z důvodu značně navýšených cen šintování chodníků, které úřad zajišťuje po jednotlivých lokalitách vlastními silami, popř. dílčími objednávkami. Samozřejmostí je při plošné údržbě zeleně dodržení všech relevantních norem ČSN a stálá přítomnost minimálně jednoho kvalifikovaného zahradníka. Jednotlivé plošné údržby jsou provedeny maximálně do sedmi dní od započetí prací. Z ekologických důvodů zavádíme i „motýlí louky“, ostrůvky vyššího lučního porostu a v letních vedrech vyšší travní porost okolo stromů k lepšímu zadržení vláhy. Také zavádíme systém kontrol provedené práce. I přes to, pokud objevíte nedodělky v provedené údržbě, je možné je hlásit s přesným popisem lokality a času na úřad MČ ke zjednání nápravy.

Dále máme uzavřené příkazní smlouvy se společnostmi ARBOSERVICES – Šolc, s.r.o. a Ing. Bc. Tomáš Dolenský – Arboristika Čepek na odborné arboristické zásahy – hodnocení stavu, ošetření a kácení dřevin a příkazní smlouvu na zahradnické práce, odbornou úpravu keřů a výsadbu s p. Steinerem. Bezpečnostní a zdravotní řezy stromů tak byly provedeny v ulicích Kokořínská u hřiště, Legionářů, U Parkánu, U Prefy, K Letňanům, Šenovská (lípa, sakury), Kučerové (sakura, javor, třešeň), Prácheňská (buk), Zákupská (sakury), Květnová (vejmutovka), Na Kopci (jedle), Ďáblická (břízy), Dražetická (ovocné stromy), Květnová (buky), Sadařská (myrobalán, buk) a ošetření břízy u ÚMČ. Odborné zahradnické práce byly provedeny u kaple, u školy, K Lomu, ve Vlně, u úřadu a v ul. Legionářů. Zálivka ve vlnách veder byla prováděna na základě smluvní následné péče po výsadbách a taky ďáblickými hasiči, za což jim patří velký dík.

Plochy zařazené do smluvní plošné údržby

Za rok 2022: za služby na údržbu zeleně bylo vyčerpáno 1 459 262,40 Kč, z toho 725 841 Kč na základě smluvních vztahů, 730 421,40 Kč na základě dílčích objednávek a za mzdové výdaje na brigádníky 97 846 Kč. Celkem za 2022: 1 557 108,40 Kč. Navíc byly z dotace vysázeny stromy v hodnotně 328 000 Kč.

Za rok 2023 jsme doposud uhradili 698 695 Kč. Z toho za plošnou údržbu 262 681 Kč (včetně odečtených náhrad za nedodělky), za zahradnické práce 159 265 Kč a probíhají arboristické práce v hodnotě 254 947 Kč. Mimořádné lokální seče stály 84 700 Kč a mzdové výdaje za brigádníky dosud stály 44 056 Kč.

Nedostatky v údržbě je možné hlásit na podatelna@dablice.cz

z Doporučení Magistrátu hl. m. Prahy k managementu travnatých ploch v období dlouhého sucha horka

Dále máme uzavřenou příkazní smlouvyu se společností ARBOSERVICES – Šolc, s.r.o. na odborné arboristické zásahy.

šintování chodníků

Dlouhodobě účinné šintování je pouze s použitím chemických přípravků, což bychom v Ďáblicích zavádět spíše nechtěli, i za cenu častějšího zarůstání chodníků. V nejexponovanějších lokalitách budeme zkoušet neagresivní postřik a vyhodnocovat jeho případné další použití. I zde je pro nás Váš názor na použití chemických prostředků důležitý. Mechanické drátěné kartáče jsou dle referencí z ostatních městských částí i vlastních zkoušek málo účinné. Spolehlivé parní šintování je finančně velmi nákladné. Aktuálně šintování chodníků řešíme ručně, brigádníky se škrabkami, což jde poměrně pomalu. Rozhraní chodník x vozovka šintujeme pro urychlení mechanickým kartáčem nebo motorovým vyžínačem. Rozhraní chodník x zeď je v majetku (a tedy i správě) vlastníka zdi, což jsou většinou majitelé přilehlých nemovitostí.

Související odkazy

Portál životního prostředí hl. m. Prahy

Strategie adaptace hl. m. Prahy na klimatickou změnu

Martin Tumpach

Komunitní centrum a kulturní koordinátor

Shrnutí aktuálního stavu ke smluvnímu zajistění koordinátora kulturních aktivit MČ Ďáblice a podpory provozu komunitního centra Vlna

průběžně aktualzováno

Kulturní koordinátor MČ

Po zprovoznění sálu v roce 2018 byly MČ podepsány dvě příkazní smlouvy, které měly zabezpečit zejména kvalitní pronájem nového sálu a dalších prostor i v KC Vlna a v Obecném domě tak, aby MČ mohla z příjmů financovat příkazní smlouvy a částečně pokryla schodky u jednotlivých kulturních akcí. Pronájem sálu se dlouhodobě nedařil i když za zprostředkování pronájmu MČ platila. Dále na základě příkazních smluv a také na základě dohody bývalého vedení s provozovateli KC Vlna měly tyto subjekty aktivně hledat jiný zdroj příjmů – a to zejména z vypsaných dotačních vztahů. S koncem března skončila platnost zmíněných dvou příkazních smluv na koordinátory kulturních aktivit. Za tyto služby vynakládala MČ Ďáblice až 66 000 Kč měsíčně. Po revizích nákladů a zjišťování nákladů za obdobné služby v obdobných městských částech a s přihlédnutím k finančním možnostem MČ jsme se rozhodli nadále pokračovat pouze s jednou příkazní smlouvou, která byla vzhledem k dosavadním pozitivním zkušenostem přednostně nabídnuta stávající koordinátorce M. N. Původní smlouva byla aktualizována na základě podkladů od M. N. ze dne 3.3.2023. Na následném osobním jednání došlo k vyjasnění a mírné úpravě smluvních podmínek se vzájemným odsouhlasením až na odměnu příkazníka. Zástupci vedení MČ souhlasili na navýšení hodinové odměny z 220 Kč na 300 Kč, nadále ale trvali na měsíčním stropu maximálně 33 000 Kč, oproti protistranou navrhovaném stropu (e-mail 27.3.2023) 50 000 Kč. Na schůzce bylo deklarováno, že služby nad rámec předmětné smlouvy mohou být zadávány externě s financováním z prostředků MČ. Dne 31.3.2023 se M. N. k návrhu vyjádřila: „Po důkladném zvážení všech okolností jsem se rozhodla váš návrh neakceptovat. Oceňuji váš vstřícný krok ohledně zvýšení hodinové sazby, ovšem nemohu v žádném případě akceptovat strop fakturace ve výši 33.000,- Kč. Svůj protinávrh jsem vám již vyjádřila v e-mailové komunikaci. „Mohu ze svých finančních požadavků ustoupit na níže uvedené: – hodinová sazba 300,- Kč – strop fakturace: 45.000,- Kč. Pakliže vedení MČ nebude mít o další spolupráci zájem, plně to respektuji“. Z výše uvedených důvodů nedošlo ke shodě a vedení MČ vyhlásilo ve smyslu § 6 odst. 1) a 2) ZZVZ, § 159 odst. 1) OZ a § 38 odst. 1) zákona o obcích na tuto pozici otevřenou soutěž. Koordinaci kulturních aktivit převzala na dobrovolné bázi dočasně kulturní komise MČ.

Do soutěže se přihlásili 4 účastníci, z toho 3 splnili podmínky výběrového řízení. Právo konečného rozhodnutí o přijetí kulturního koordinátora si na svém zasedání přidělilo zastupitelstvo MČ. Dne 27. 6. proběhla prezentace dvou zájemců-účastníků výběrového řízení pro zastupitele, členy hodnotící komise a produkční kultury v MČ. Svoji účast potvrdili dva účastníci VŘ. Zároveň byl starosta zastupiteli pověřen k dočasnému zadání služeb koordinátora kulturních aktivit externě do doby konečného výběru. Dne 15.6. byla poptána M. N.

Provoz komunitního centra Vlna

Zahrada a zázemí komunitního centra Vlna vzniklo na základě vize a projektu MČ Ďáblice v roce 2016. Podobu komunitního centra a jeho počáteční směřování nastartovala s velkým úsilím od října 2016 paní Petra Pekárková. Tehdejší nájemní smlouva vymezovala „provozování Komunitního centra – kavárny (zejm. poskytování občerstvení, pořádání kulturních a společenských akcí)“. S nájemným ve výši 10 000 Kč/měsíčně. V lednu 2017 požádal nájemce o snížení nájmu a jelikož se nepodařilo dojít ke shodě o dalších podmínkách nájmu, dala MČ nájemci výpověď.

Aktuální stav: MČ pronajímá prostory KC Vlna organizaci Komunitní centrum Vlna Ďáblice, z. ú. (dále jen „ZÚ“) Za částku 1 000 Kč/měs., hradí 30 % spotřebovaných energií a investiční opravy budovy a pronajímá provozovatelce ZÚ byt za dotovanou cenu. 70 % energií, úklid, svoz odpadu, zaměstnance a brigádníky hradí ZÚ. ZÚ dosud ze strany MČ dotován nebyl. Dotace na provoz si ZÚ zajišťoval za podpory MČ z jiných zdrojů. Před rokem 2018, než byl zprovozněn sál v Multifunkčním domě si kulturní akce objednával ZÚ samostatně. Příjmy z akcí samozřejmě zůstávaly ZÚ. Předmětem nájmu je „provozování volnočasového komunitního centra, kavárny a provozování pravidelného kulturního a sociálního programu (např. výstavy, setkání, diskuze, workshopy, poradenství, občasná hudební, literární, dramatická či jiná kulturní produkce atd.) k rozvoji komunitního života, předcházení sociálního vyloučení“.

Dne 15. 5. 2023 byla vedení MČ doručena Žádost o provozní dotaci pro organizaci ZÚ ve výši 200 000 Kč na období 06-12/2023 s tím, že fungování komunitního centra není možné zajistit pouze z vedlejší hospodářské činnosti ústavu.

RMČ dne 1.6.2023 po projednání ve smyslu § 159 odst. 1) OZ a § 38 odst. 1) zákona o obcích požádala o doplnění podkladů k jednání o: Zprávu dle odst. 3 čl. III smlouvy o nájmu prostor, položkový rozpočet současného provozu (zejména zisky vs. náklady), návrhy oprav budovy, návrh udržitelného využití dotace (koncepční řešení budoucího provozu).


odst. 3 čl. III smlouvy o nájmu prostor

Z prvotní reakce z 6. 6. 2023 takové informace patrné nebyly. Dne 13. 6. 2023 byla ze strany zástupce ZÚ zaslána všem zastupitelům tabulka nákladů za rok 2023, přehled fungování provozu komunitních center ve vybraných MČ Prahy a namátkový výčet aktivit KC Vlna. Při ústním jednání 6.6.2023 a následně písemně v reakci na podklady dne 13.6.2023 byla provozovatelka ZÚ ze strany vedení MČ vyzvána k předložení návrhu dlouhodobé, pravidelné podpory ze strany MČ, nastavený tak, aby byl provoz v současné podobě trvale udržitelný. Následující den předložila provozovatelka žádost pro ZÚ o částku 30.000 Kč měsíčně, kterou by organizace fakturovala MČ jako dodávku služeb ve formě produkčního zajištění chodu centra (včetně řízení týmu pracovníků KC) a spolupráce s koordinátorem kulturních aktivit. RMČ dne 15.6.2023 po projednání ve smyslu § 159 odst. 1) OZ a § 38 odst. 1) zákona o obcích požádala o doplnění podkladů k jednání o účetní závěrky a výroční zprávy za roky 2021 a 2022.

Dne 16. 6. 2023 provozovatelka ZÚ reagovala popisem aktuálního provozního stavu a informací, že navrhovaná fakturovaná částka 30 000 měsíčně (což se rovná 100 odpracovaným hodinám) za produkční služby je zcela v pořádku, s přihlédnutím k ohodnocení jiných pracovních pozic v centru, jehož plynulý a bezproblémový chod koordinuje. Obratem byla provozovatelka opětovně vyzvána k doložení konkrétního výčtu služeb, které by MČ financovala a účetní závěrky a výroční zprávy 2021 a 2022. Dne 19.6.2023 dostalo vedení MČ informaci, že zakladatelka ZÚ., svolala jednání Správní rady tohoto ústavu na úterý 20.6.2023 večer. Dle informací provozovatelky byly návrhy MČ předloženy Správní radě. Dne 21. 6. 2023 byla na podatelnu ÚMČ doručena Výpověď smlouvby o nájmu prostor, podepsaní zakladatelkou ústavu. MČ nyní připravuje Dohodu o ukončení nájmu dohodou k 30.9.2023.

Nyní tedy hledáme provozovatele, ať už z řad členů Komunitního centrum Vlna Ďáblice, z. ú. nebo z řad akčních sousedů, případně i přespolních ostřílených profesionálů, kteří budou pokračovat v rozvoji této úspěšné značky.

Martin Tumpach

Mratínský potok v Mirovicích

fotografie č. 1

Seriál Mratínský potok, část 27

V Miškovickém háji  Mrtatínský potok vtéká do  Středočeského kraje. Objem vody v potoku  sílí. Do potoka přitéká potok z Březiněvsi potok Třeboradický. Když půjdeme Miškovickým hájem dál, otevře se před námi  louka. Přes potok mírně ve svahu se nacházejí Mirovice. Když jsem na ni poprvé vstoupila, cítila jsem se tam  velmi dobře. Po levém boku potok a napravo louku obkroužil  svah se stromovím. Na toto místo jsem upozornila již v 26. dílu seriálu. Je to u toku potoka  první louka, která je  přirozená, domnívám se  s bohatější  florou i faunou,  může tu být více druhů rostlin i živočichů.   Asi každý máme v srdci vzpomínku na louku, která se  nám vybavuje, když  se ve sprintu současného  života zastavíte a vzpomeneme na krásné místo přírody, které nás oslovilo. Bylo to takové uááá. Květiny bílé,  žluté, růžové,  fialové, modré. Mezi nimi různé klasy travin. Pokuste se takovou paletu barev květeny  najít v okolí potoka v našem  katastru. Nelenila jsem a  na tuto louku pozvala mou  rodinu. Navíc, přes potok  za mostkem  mají místní  koně a v ulici za kapličkou chovají lidé čuníka jako domácího pejska. Vnoučata jsem na výlet získala  hned. 

fotografie č. 2

Potok v  Čakovicích a Miškovicích protéká v hlubokém korytu, zde povodně nehrozí. V místech u Mirovic, kde má potok již větší průtok a břehy potoka nejsou vysoké, mě  zajímalo, jak  zde  lidé prožívají přívalové deště. Zjistila jsem, že  Mratínský potok  se  od Mirovic s v posledních letech stal hrozbou pro občany  Veleně,  Sluh a Mratína. Po dlouhých dobách, kdy byl na potoku klid a stavělo se i v blízkosti břehů, začaly povodně. Přispělo k nim zastavění  severu Prahy- zpevněné plochy, ze kterých deště rychle odtékají – omezené vsakování.  Pohovořit o tom, jak zastupitelé ve Veleni  řeší problém zajímalo několik  ďáblických aktivistů.  Jednoho dne Věra Prokešová a Radim Rexa stanuli na tamní radnici. Vedení obce Veleň, která má pod sebou Mirovice, neřeší, kdo je v pozici a s kým bojovat jako s opozicí,  začalo problém  řešit svorně.  Od návštěvy  vlastníme katalog, který jsem si vyfotila.  Pod přiloženou fotografií je text, kde je popsána skutečnost.

fotografie č. 3

Nevím, zda vedení obce Veleň bylo jednat s Ďáblicemi, zda by bylo možné korigovat odtok přívalových dešťů v Ďáblicích, aby potopy v obcích Veleň a dále na toku potoka byly menší. Veleň je po potoku od Ďáblic cca 7 km vzdálená. „Zažili jsme už to, že je čisté modré nebe a najednou se přihrne vlna a spláchne to tu.“ řekl mi  muž bydlící u mostku přes potok na jehož domovní zvonek jsem zazvonila. Úvodní list katalogu veleňského dokumentu hovoří jasně. Návrh suchého poldru mají radní už nějaký rok. O úpravách krajiny v Čakovicích a Miškovicích pro zadržení vody v krajině jsem v seriálu podala zprávu.  O tom, jak na klimatickou změnu reagují v  Bořanovicích a Pakoměřicích, v Líbeznici  podám informace v seriálu dále.   Více se nebudu rozepisovat. Zvu čtenáře k podrobnějšímu studiu přiložených fotografií a map. Samozřejmě i  pozvání do Mirovi k potoku přidávám. Co to je suchý poldr ukazuji na dvou přiložených fotografiích od Rokytky.  Jde o místo zvané  Čihadla. O maličkém  stejném díle o retenci  u nás Na  blatech jsem psala.

fotografie č. 4

Fotografie  1 aktuální mapa, 2 mapa z 19. Století – Miškovický mlýn  byl u rybníka / zjistila jsem to při práci na tomto dílu seriálu /, 3–5  živá  louka mezi potokem  a svahem,  5 místní děvče  běhá k potoku, 7 most přes potok s velkým průměrem roury , 8  soutok Mratínského potoka a potoka Třeboradického,  9 regulovaný tok Třeboradického potoka v části  Mirovic, 10 průzračná  voda potoka, 11-12  rok 2023 předjaří v Mirovicích, 13-16  dokument  k tvorbě poldru, 14  v pozadí  záběru před zarostlým svahem  bude možné někdy vidět hráz poldru, 17  při přívalovém  dešti, se pak tato  plocha ocitne na nějaký čas pod vodou, díky vystavěné  hrázi, 20-22   takto vypadá suchý poldr Čihadla 

Milada Stroblová