Hnízdění slípky zelenonohé na Zámeckém rybníku v Čakovicích

Seriál o Mratínském potoku, část 22

Vzpomínám, že v dětství už asi v deseti letech  jsem kreslila luční květiny  a dávala jsem  je doma do váziček.  Ve svém skautském období jsem se naučila ty nejkrásnější květiny poznávat.  Nyní jsem v důchodu. V přírodě pobývám co nejvíce a  přírodu dál poznávám.  Mám i více času na zamyšlení.  Je  pro mě nejvyšší čas  odpovědět si  na  otázku: Proč žiju?  Proč nejrůznější strasti, které mi život  přinesl,  jsem dokázala  hojit  balzámem přírody?

 V tomto dílu seriálu přináším příběh páru slípky zelenonohé, který jsem spoluprožila u Zámeckého rybníku.

Před čtyřmi   lety 12. srpna 2018 jsem na  Zámeckém rybníku spatřila ptáka, který mi učaroval. V takových chvílích říkám : „Pán Bůh tě pěkně vymaloval!“  Tykám tvorům i květinám, které vidím poprvé a oslní mě svou krásou.  Doma pak je můj objev  téma pro celou rodinu. Zeť z mého popisu hned věděl, co je to za ptáka  a stejně vzal chytrý mobil  a všichni jsme  sklonili hlavu nad malou svítící obrazovkou.   Neznámý pestře zbarvený pták byla slípka zelenonohá.

Moje vnoučata  předškolního  věku v těchto chvílích zkouším:  „Může nějaká továrna takovéto ptáčky ( kytičky) vyrobit?“  Popovídáme se  o kráse přírody , její  nenahraditelnosti. A učíme se spolu  úctě k ní  projevené ochranou. Po rekonstrukci Zámeckého rybníka se ptactvo  na jeho hladinu začalo vracet. V květnu jsem pochopila, proč byl ve vodě položen velký  plochý kámen, který částí vyčníval nad hladinu. (foto 4)  Při jedné návštěvě jsem uviděla, že slípky  se na rybník vrátily,  kámen přijaly a vystavěly  si na něm hnízdo. Život páru jsem často pozorovala.  Vždy, když jsem  k rybníku  přišla, stál na břehu  člověk a   pozoroval  hnízdící samičku.

Od jedné paní jsem se dozvěděla, že samička snesla 8 vajec.   Přesto, že  hnízdo bylo blízko břehu, samička se nenechala vyplašit,  ani z hnízda vylákat soustem  rohlíku. Poznala jsem samečka. Pilně nosil na hnízdo další a další kousky přírodního materiálu, který sbíral u břehu. Plaval jaksi nakřivo. Když vyskočil na kámen, uviděla jsem proč. Sameček nemá  prstíky levé nožky. Svůj hendikep ho  však neodradil od péče o svou partnerku a o  budoucí potomstvo.  Zjistila jsem si, že tento pták sedí na vejcích tři týdny.  Vyklubání mláďat se mi však  nepodařilo  zachytit. Škoda.

Jeden den jsem  k rybníku  nepřišla a  další den bylo již  hnízdo  prázdné. Obešla jsem celý rybník,  chodila jsem po kraji zámeckého parku, rodinka slípky  zmizela. Uběhlo několik týdnů a na hladině rybníka se znovu jedna   slípka objevila.  Mimo kachny však na rybníce přibyli čtyři  hnědaví ptáci. Zeť mi okamžitě vysvětlil, že jsou to nejspíše  mláďata.  Sedla jsem k počítači a otevřela  Wikipedii.  Už jsem cítila, že se o tomto ptáku chci dozvědět něco více. S poděkováním encyklopedii volně interpretuji  informace o životě tohoto krásného ptáka.

Přeji vám čtenářům , aby vás můj malý  foto dokument  o životě páru krásně zbarveného ptáka potěšil.

Převzato z WIKIPEDIE

Samec slípky zelenonohé dorůstá mírně větších rozměrů než samice.Tělo ptáka je  leskle černé s modravým nádechem, Hřbet a křídla jsou  hnědá.Pozoruhodné jsou jeho  žlutozelené  pařátky, Přenádhernou ozdobou slípky  je červený čelní štítek a zobák se žlutou špičkou.Na bocích jsou nápadné linky bílých per. Končetiny má opatřeny velmi dlouhými prsty, které rozkládají váhu těla a slípce zelenonohé tak umožňují snadno se pohybovat po bahnitém dně a plovoucí vegetaci. Obě pohlaví se zbarvením vzájemně neliší.  Mladí ptáci jsou převážně hnědí.  Slípka zelenonohá náleží k vůbec nejrozšířenějším sladkovodním ptákům světa. Je velmi přizpůsobivá a proto může žít prakticky téměř na všech typech stojatých, pomalu tekoucích sladkých i poloslaných vod od rybníků, jezer a močálů až po průplavy a větší vodní nádrže v samotných centrech měst. Je částečně tažná.  Ptáci ze zamrzajících vodních ploch se každým rokem hromadně stahují směrem na jih. Na českém území hnízdí přibližně 5 000–10 000 párů a zimuje okolo 700–1500 jedinců. V Červeném seznamu České republiky je v současné době zařazena do kategorie téměř ohrožených druh.  Během hnízdění slípka žije v pevném svazku. Zajímavostí je, že pár během jednoho hnízdního období staví z pobřežní vegetace, rákosu a ostatních vodních rostlin hned několik hnízd a pouze jedno, které bývá velké přibližně 15 × 15 cm využívá k hnízdění, další slouží jako nocoviště. Na vejcích samička sedí zhruba 3 týdny. O mláďata pečují oba rodiče. Mláďata opouští hnízdo již krátce po vylíhnutí. Od rodičů  se vzdálí  obvykle  málo týdnů poté. V  jejich blízkosti však zůstávají celé léto a při další snůšce vajec  rodičům pomáhají při sezení na vejcích a následném opečovávání vylíhlých mláďat. Slípka zelenonohá  se dožívá maximálně 11ti let.

30. srpna jsem šla na další obhlídku rybníka. Nespatřila jsem žádnou slípku, hnízdo na kameni bylo rozmetáno větrem. Zní to jako smutný konec příběhu. Ne ne, to je jen konec jedné etapy života.                                                                                                                                         První monitoring hnízdění jsem zaznamenala  29. května, snímky  21 – 24 jsou pořízené 22. srpna.  Hnědí ptáci se zelenožlutýma nohama byla opravdu  mláďata. Po vylíhnutí se  zcela určitě  rodina  slípky uchýlila do   utajeného nocležiště v parku.                                                                                                                                                  

 fotografie : 1 – 3 klidné místo  u Zámeckého rybníka, kde hluk z  Cínovecké neslyšíte,  4 hnízdiště,   17 stulík žlutý, 21 – 23  mláďata slípky , nohy mláďat  nezapřou svůj původ, 24  některý z rodičů 22.srpna   25 první setkání se slípkou zelenonohou    12.září 2022   

                                                                                                     Milada Stroblová

Výsledky voleb

Zde budou prostřednictvím iRozhlas zobrazovány průběžné a následně i konečné výsledky komunálních voleb v Ďáblicích.

Postřehy z 25. zasedání zastupitelstva

konaného dne 14. září 2022

Ze zasedání je pořizován oficiální zápis a zvukový záznam

Zasedání bylo zahájeno v 17 hod. Zastupitel Kříž navrhl zařadit ještě za bod č. 15 nový bod – Zpráva o činnosti Kontrolního výboru a to pod číslem 16. K programu jsem upozornil na zavádějící názvy dvou bodů programu, kdy smlouvy o spolupráci s developery měly účelový podtitul „ochrana proti hluku“ a ochrana proti přívalovým vodám“ i když daná témata nebyly jejich hlavním předmětem. Program zasedání byl při následném hlasování schválen všemi hlasy. U formální kontroly zápisu byli všichni přítomní zastupitelé pro.

V rámci volného mikrofonu z občanů vystoupili: MUDr. Kneifl s výzvou radním k omluvě za zavádějící článek o jeho osobě v Ďáblickém zpravodaji, Mgr. Postupová s upozorněním na nevhodné chování radních, ak.mal. M. Stroblová s výzvou radním k intenzivnějšímu řešení nakládání s přívalovou srážkovou vodou a Vladimír Michek s upozorněním na nečinnost radních.

Následovalo hlasování o rozpočtových opatřeních č. 6 a č. 7, kde jsme se z kolegy hlasování zdrželi z důvodu, že nám nebylo umožněno mít své zástupce ve Finančním výboru. U Navýšení rozpočtu ZŠ a MŠ na teplo a energie byli všichni přítomní zastupitelé pro, stejně jako u předání pozemní komunikace a přilehlého pozemku „Na Blatech“ od Červený Mlýn, bytové družstvo do majetku MČ Ďáblice.

V bodě „Smlouva o vzájemné spolupráci na společném stabilizovaném rozvoji v lokalitě Ďáblice – východ a ochraně proti hluku – spolupráci – RŘK“ se zastupitelé za Volba 2010 zdrželi z důvodu nedostatečných podkladů k jednání, ostatní přítomní zastupitelé byli pro. V bodě „Smlouva o vzájemné spolupráci na společném stabilizovaném rozvoji v lokalitě Křižovnických sadů a Mratínského potoka – RŘK a Křižovnické sady 1253 bytové družstvo“ se vzhledem k nedostatku podkladů zdrželi všichni „opoziční“ zastupitelé. U Rozpočtového opatření č. 8 se „opoziční“ zastupitelé tradičně hlasování zdrželi.

Následovalo hlasování o Smlouvě o smlouvě budoucí darovací, kdy majitel pozemků  v Ďáblicích jich v budoucnu část daruje MČ Ďáblice, výměnou za změnu funkčních ploch na ostatních svých pozemcích ze sportu a obytné. Dle aktuální tržní ceny pozemků se smlouva jeví pro MČ jako výhodná. Deset z třinácti přítomných zastupitelů bylo pro, zbytek se hlasování zdržel.

U Žádosti o schválení návrhu na změny územního plánu – RŘK – ochrana proti přívalovým vodám byli všichni přítomní zastupitelé pro, stejně jako u Žádosti o schválení návrhu na změny územního plánu – RŘK – ochrana proti hluku z komunikace Cínovecká.

V bodě Smlouva o spolupráci – BD Ďáblická x Hořínecká jsme se společně s „opozičními“ zastupiteli hlasování zdrželi (a zastupitel Vlach byl hlasoval proti) z důvodu podezření na ruskou  investici v Ďáblicích.

Všemi přítomnými zastupiteli bylo schváleno udělení čestného občanství městské části Praha-Ďáblice paní Lydii Veselé.

U Zprávy o činnosti Kontrolního výboru jsem se společně s „opozičními“ zastupiteli hlasování zdrželi z důvodu, že zpráva byla předložena až na samotném zasedání a přitom bylo zřejmé, že mohla být rozeslána s předstihem.

Zajímavá byla diskuze u bodu Finanční dary občanům, kdy zastupitel Rexa navrhl k dlouhému výčtu obdarovaných občanů přidat 1000 Kč pro předsedkyni občanského Spolku pro Ďáblice, který je v ďáblickém dění aktivní (připomínkování stavebních záměrů a záměrů skládky, sousedské úklidy veřejné zeleně apod.). Starosta Růžička: … „V principu souhlasím, musel bych se… škoda, že ten návrh nepřišel dříve, abychom se podívali, obrazně řečeno, pokud, proto porovnání, je to sice odměna symbolická, to souhlasím, zároveň i ta symbolika by měla být v ňákých proporcích s těmi ostatními, takže bych se asi ještě já sám za sebe ptal víc, ale může to zastat, mluvím jenom za sebe, ale zastat i nová rada, předpokládám, že ta se ještě k tomu vrátí v průběhu svého působení. Takže v zásadě souhlasím, rozumím tomu návrhu, vzhledem k té diskuzi, která kolem toho proběhla, si nedovolím teďkon do té balance, byla dlouhá diskuze, pokud tito hasiči mají za svůj výkon tolik, pak to neodpovídá něčemu a tak dál a tak dál, byla to složitá diskuze, jak už to tak bývá u takovýchto darů, netroufám si teď tady na místě po pěti minutách se s tím napřímo ztotožnit.

V informacích radních a zastupitelů nechal starosta revokovat na jednání schválené usnesení „Žádost o schválení návrhu na změny územního plánu – RŘK – ochrana proti hluku z komunikace Cínovecká“ a hlasovat o novém znění. S kolegy Prokešem a Rexou jsme se z důvodu zmatečnosti předkládaných materiálů hlasování zdrželi. Ostatní zastupitelé hlasovali pro.

Místostarosta Hrdlička informovalo Dodatku č. 3 k výstavbě domu Akcíz v hodnotě 530 000 Kč a prodloužení doby výstavby. Dále informoval o řešení výstavby psího cvičiště v Ďáblickém háji a prověřování oprávněnosti stavby.

Zasedání skončilo krátce po půl jedenácté večer.

Martin Tumpach, zastupitel

Budou komunální volby

Když se stane, že starosta řídí obec dvanáctým rokem, jako je tomu v Ďáblicích, dalo by se čekat, že  při navýšení daně z nemovitosti bude základní péče o obec  perfektní. Před volbami se skládají účty.  V sobotu 28. srpna jsem vyfotila místa, která dokladují, že vedení obce nedokáže dobře monitorovat nedostatky, nedokáže zaměstnat potřebný počet pracovníků na úklid chodníků a na péči o květiny  v květináčích do ulic Ďáblic pořízených. Ďáblická ulice  –  páteřní ulice, která je výlohou obce, je ostudou….  Pan starosta Růžička v minulém zpravodaji hned na úvod  nabídnul koláž svých    fotografií několika pěkných ďáblických míst…. 

K odvodnění  Ďáblic v několika zpravodajích bych chtěla sdělit následující. Občané zde byli  seznamováni s novou podobou odvodnění obce, která byla vložena do Metropolitního plánu. Kolik občanů mapám porozumělo?  Jsou tu zakresleny i poldry umístěné v nejnižších místech obce při Mratínském potoku. Nahlédněme na problém s odvodněním malé části obce, kde vznikají potíže i při nevelké bouřce. Dešťová voda od hvězdárny stéká po svazích na ulici Hřenskou, točí se do Kučerové a teče též po polích k zástavbě v ulici K náměstí. Občané zde bydlící si tu v minulosti proti zaplavení  sami vykopali ochrannou strouhu a udělali val. Řidič, který v bouřce jede autem z Ďáblické obloukem ulice Hřenské,  je před odbočkou do Kučerové v nejnižším místě silnice  oslepen vlnou špinavé vody, která se zde hromadí. O tomto místě jsem hovořila na radě zastupitelstva, kam jsem byla pozvána po přívalovém dešti v roce 2020… Letos jsem si vyžádala osobní rozhovor s panem místostarostou Hrdličkou na téma práce s dešťovkou nad obcí.  Hovořila jsme o zachycení vody v místech, kde spadne a to nad detailními mapami, které jsem přinesla. Problém se záplavou místa na Hřenské plánované  poldry nevyřeší…

Snad nové zastupitelstvo bude výkonnější i ve věci odstranění uvedených  a podobných nedostatků. Přeji si, aby se neopakovalo to, co jsem po čtyři roky  vídala.  Kdykoli jsem šla na veřejné zasedání zastupitelstva, pozorovala jsem, že většina zastupitelů za STAN nepodává k projednávaným bodům žádné náměty. Jen hlasují. Audio záznamy průběhu Veřejných zasedání zastupitelstva to dokládají. V záznamech uslyšíte připomínky převážně jen pěti občanů opozice.

Vysvětlivky:  Poldr je vybagrovaná plošší jáma ( jako třeba pro rybník) umístěná tak, že při přívalovém dešti zachytí vodu z okolí. Něco jako pootevřené stavidlo v hrázi poldru postupně vodu odpouští.

Fotografie:  křižovatka  Hřenská , Kučerové  – skončil přívalový déšť 14.srpna 2020, voda ze svahů se stále vylila

Milada Stroblová