Seriál Mratínský potok, Část 15
Ve patnáctém dílu seriálu o Mratínském potoku stále zůstávám v Ďáblicích. Je toho mnoho, co se tu za posledních 32 let událo. Nemluvě o tom, že jsem se seznámila s rodinou, která ve velkostatku Ďáblice žila v době socialistického Československa. V seriálu dojde i na rozhovor s těmito pamětníky. Píši o potoku a o životě v jeho sousedství. Přes moje texty však chtě nechtě představuji sebe. Téma, které v tomto dílu představím plně souvisí s profesí, kterou jsem 40 let vykonávala. V roce 1979 jsem na Akademii výtvarných umění ukončila studiu restaurování maleb – závěsných obrazů a nástěnné malby a také restaurování polychromované plastiky. Od roku 2004 do doku 2018 jsem zvolila práci u Národního památkového ústavu středních Čech. Kontrolovala jsem stav památek zámků tohoto kraje. Restaurovala obrazy v dílně, prováděla údržbu památek v objektech. Není proto divu, že moje krásná profesní deformace mě i po odchodu do důchodu vede k památkám. Nejblíže je vesnická památková zóna našich Ďáblic. V roce 2015, kdy jsme pod vedení Simony Dvořákové realizovali první Zažijme Ďáblice jinak, jsem získala svolení představitelů RŘK podívat se do statku. Připravila jsem naučnou stezku dvorem a upozornila na zajímavé historické i krajinné části statku. S archeologem PhDr. Jan Havrdou občanem Ďáblic jsem vytvořila památeční skládačku. Vrátila jsem se k ní po šesti letech. Znovu jsem pocítila radost. Vám všem čtenářům ji zasílám u příležitosti Adventu.
Velice, velice děkuji Panu Kmínkovi a zaměstnancům firmy Agro Kmínek, kteří se o uchovávání objektů od roku 1989 do restitucí církevního majetku postarali. Vztah k přírodě statku dokládám fotografiemi.
V úterý 30. listopadu tohoto roku 2021 proběhlo setkání představitelů Rady Ďáblic, představitelů RŘK, pracovníků Pražské vodohospodářské společnosti PVS a pana ing. arch Hlaváčka z MHMP s občany Ďáblic k rozvoji MČ. Beseda trvala skoro 4 hodiny. Na nový návrh odvodnění Ďáblic navázal RŘK návrhem výstavby domů za statkem. Představil též nové využití budov statku. Zmínil důležitost zpřístupnění dvora občanům Ďáblic.
Já jsem si dovolila asi třikrát zdvořile oslovit představitele řádu, protože se domnívám, že kontakty řádu Křížovníků s občany obce by mohly být širší než jen ve formátu 1 a 1 ( jak se dnes slovo používá) starosta a řád zastupující právník (znovu na besedě připomenut právníkem panem Prátem) a účast občanů na mších v kapli. Jestli něco současný stav života na Zemi potřebuje, je spolupráce vycházející z vzájemného naslouchání. Je nám třeba více lásky. Dělejme drobné kroky ke sbližování.
Co znamená vesnická památková zóna (zkracována jako VPZ). VPZ je v České republice stupněm plošné ochrany památkového území nižším než vesnická památková rezervace. Vesnická památková zóna má menší koncentraci kulturních památek než vesnická památková rezervace. /citace z wikipedie/ Úkolem je významné kulturní hodnoty v ní zachovat. Zodpovědní jsou majitele. Po restitucích a po ztrátě původního využití objektů je to úkol přetěžký. Chtěla bych poznat správce obcí, kteří vlastníkům v tomto pomáhají. V Česku je vyhlášeno 211 vesnických památkových zón.
13.12.2021 Milada Stroblová